Terapia
Jak pracuję
Pracuję rozwojowo i terapeutycznie z ludźmi pomagając im odzyskać spokój wewnętrzny w sobie, w swoich relacjach i w życiu.
Specjalizuję się w psychoterapii indywidualnej, terapii par, hipnoterapii i coachingu.
Pracuję w podejściu systemowym, ericksonowskim, w nurcie terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach. W myśl tych nurtów pracuję z człowiekiem, jego modelem świata i wewnętrznymi konstruktami, a nie z diagnozą lub objawem.
Widzę w ludziach potencjał, zasoby, mocne strony i pomagam im dostrzegać je w sobie. Skupiam się na celu, pozytywnej zmianie, poszukiwaniu i wypracowaniu rozwiązań, opierając się na zasobach i podążając w kierunku pożądanej pozytywnej zmiany i zdrowia.
Postrzegam osobę nie tylko jako jednostkę, ale też członka różnych systemów – rodzinnych, zawodowych, społecznych i pomagam budować satysfakcjonujące relacje. Traktując człowieka jako system łączący umysł, emocje i ciało pracuję holistycznie i integracyjnie, korzystając również z innych koncepcji i technik pracy, dostosowując formę wsparcia do indywidualnych potrzeb.
Pracuję na poziomie świadomości oraz na nieświadomości, wykorzystując metaforę, obraz, rysunek, pracę z ciałem, psychodramę, hipnozę.
Towarzyszę ludziom w podróży do wewnętrznego spokoju w sobie, życiu i relacjach.
Z kim pracuję
Pracuję z osobami, które poszukują wewnętrznego spokoju w sobie, w swoich relacjach, w życiu.
Pomagam osobom cierpiącym z powodu objawów stresu, nerwicowych, lękowych, psychosomatycznych, emocjonalnych; doświadczającym niskiej samooceny, obniżonego poczucia własnej wartości, trudności w związkach i w relacjach z innymi.
Wspieram osoby w kryzysie, stresie, sytuacjach trudnych, w okresie zmian i podejmowania decyzji.
Pomagam rozwijać się i osiągać zakładane osobiste cele.
Pracuję z osobami dorosłymi indywidualnie i z parami.
Obszary pracy
- stres
- kryzys
- trudna sytuacja
- zaburzenia lękowe
- zaburzenia psychosomatyczne
- trauma i PTSD
- zaburzenia emocjonalne
- depresja
- zaburzenia osobowości
- niska samoocena
- obniżone poczucie własnej wartości
- problemy w związku
- problemy w relacjach
- rozwój osobisty
- osiąganie swoich celów
Rezultaty
- spokój wewnętrzny
- samoświadomość
- zrozumienie i akceptacja
- radzenie sobie z emocjami
- radzenie sobie ze stresem
- nowe sposoby reagowania
- redukcja symptomów
- nadzieja i radość życia
- wiara w siebie
- poczucie własnej wartości
- zdrowa samoocena
- poczucie sprawczości
- asertywność
- zdrowe relacje w związku
- zdrowe relacje z innymi
- rozumienie siebie i innych
Formy pomocy
Konsultacja – to spotkanie, mające na celu określenie charakteru doznawanego problemu i przeżywanych trudności lub obszarów do zmiany oraz psychoedukację w zakresie problemu, strategii jego rozwiązania i możliwości metod pracy nad rozwiązaniem lub zmianą. Podczas konsultacji można uzyskać doraźną pomoc psychologiczną, której istotą będzie lepsze zrozumienie sytuacji.
Konsultacja może być wstępem do podjęcia psychoterapii. W tym wypadku zwykle prowadzę 1-3 konsultacje wstępne.
Diagnoza psychologiczna – obejmuje badanie psychologiczne testami psychologicznymi wraz z interpretacją i opinią. Celem diagnozy jest pozyskanie informacji, będących podstawą do dalszych działań w zakresie rozwoju lub terapii oraz sformułowanie prognozy, co do dalszego funkcjonowania osoby. Testy psychologiczne pozwalają ustalić charakterystykę badanej osoby i określić poziom badanej trudności.
Wykonuję testy:
- diagnoza stresu i radzenia sobie ze stresem – COPE, Mini-COPE, JSR, CISS, DS-14, PSS-10, KPS, CISS
- diagnoza osobowości i zaburzeń osobowości – NEO-PI-R, MMPI-2, RISB
- testy preferencji zawodowych – TZ, WKP
- diagnoza samooceny – MSEI
Psychoterapia – jest metodą leczenia różnych problemów natury psychicznej, której celem jest trwała zmiana i odzyskanie równowagi emocjonalnej. Psychoterapia jest procesem, który rozpoczyna się ustaleniem kontraktu terapeutycznego obejmującego cele i zasady współpracy i kończy sesją podsumowującą. Sesje terapeutyczne odbywają się zwykle 1 raz w tygodniu. Terapia trwa od kilku miesięcy do kilku lat – w zależności od natury problemu, potrzeb i celów.
Pracuję psychoterapeutycznie w podejściu systemowo-ericksonowskim, terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach, prowadzę terapię traumy EMDR i brainspotting.
Prowadzę terapię:
- krótkoterminową – nastawioną na rozwiązanie konkretnej trudności
- długoterminową – nastawioną na wgląd, samoświadomość i całościową zmianę w wybranym obszarze
Terapia par – ma na celu pomoc parom w rozwiązaniu trudności i problemów w relacji oraz w budowaniu satysfakcjonującego związku. Terapia jest procesem, który rozpoczyna się ustaleniem kontraktu terapeutycznego obejmującego cele i zasady współpracy i kończy sesją podsumowującą. Proces terapeutyczny obejmuje od kilku do kilkudziesięciu sesji, które odbywają się zwykle co 1-2 tygodnie.
Prowadzę terapię par w podejściu systemowym, ericksonowskim, terapii skoncentrowanej na emocjach EFT, terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach TSR i terapii EMDR.
Hipnoterapia to forma terapii, w której pacjent jest wprowadzany w stan relaksu i skoncentrowanej uwagi, zwany hipnozą. W tym stanie osoba jest bardziej podatna na sugestie i może bardziej skoncentrować się na swoich myślach i uczuciach, co podnosi skuteczność działań terapeutycznych. Hipnoza pozwala dotrzeć do źródeł i przyczyn problemów i pracować na głębokim nieświadomym poziomie.
Celem hipnoterapii jest pomoc w radzeniu sobie z różnymi problemami emocjonalnymi, niekorzystnymi nawykami, zachowaniami, dolegliwościami psychosomatycznymi. Terapeuta wykorzystuje odpowiednie techniki i sugestie w celu zmiany niekorzystnych myśli, emocji lub zachowań, aby osiągnąć pożądaną poprawę. Terapeuta pracuje w ścisłej współpracy z pacjentem, pomagając mu osiągnąć ustalone cele.
Prowadząc hipnoterapię jestem przewodnikiem w procesie, a pacjent/klient ma swobodę w odkrywaniu swoich myśli, emocji i doświadczeń. Stwarzam przestrzeń dla pacjenta/klienta, w której może samodzielnie eksplorować swoje wnętrze i odkrywać rozwiązania. Zakładam, że pacjent ma wewnętrzne zasoby do samodzielnego rozwiązania problemów, a w procesie hipnoterapii dociera do nich i z nich korzysta.
Hipnoterapia może być stosowana niezależnie lub jako uzupełnienie innych form terapii. Przed procesem hipnoterapii wymagana jest sesja wstępna, konsultacyjna i przygotowująca do hipnoterapii.
Pracuję:
- niedyrektywną hipnoterapią ericksonowską
- elmanowską hipnoterapią regresyjną
Coaching to proces rozwojowy, oparty na partnerskiej relacji, w którym coach pomaga klientowi w osiąganiu konkretnych celów osobistych lub zawodowych. Coach prowadzi klienta, zadając mu odpowiednie pytania i wykorzystując różnorodne narzędzia i techniki, ale nie wskazuje drogi. Coach nie daje rozwiązań, lecz wspiera klienta w odkrywaniu własnego potencjału i rozwiązań.
Coaching to proces pomagania osobie mający na celu dotarcie do jej maksymalnych możliwości. Polega na rozwijaniu silnych stron tej osoby oraz na pomocy w pokonywaniu wewnętrznego oporu i przekraczaniu wewnętrznych ograniczeń.
Proces coachingowy pomaga w budowaniu umiejętności, zwiększaniu samoświadomości i motywacji, a także w rozwijaniu planów działania mających na celu osiągnięcie sukcesu w określonych obszarach życia.
Proces coachingowy składa się z 6-12 sesji i trwa ok. 3-6 m-cy
Stosowane podejścia
Podejście systemowe
gggg
Podejście ericksonowskie
gggg
TSR - Terapia skoncentrowana na rozwiązaniach
Terapia Skoncentrowana na Rozwiązaniach TSR (ang. Solution Focused Brief Therapy, SFBT) – cechuje się krótkoterminowością (osiągnięcie satysfakcjonującej zmiany w możliwie najkrótszym czasie), realizowaniem celów klienta (nastawienie na określony cel) oraz pozytywnym ujęciem (praca na zasobach w kierunku pozytywnej zmiany).
Terapia skupia się na poszukiwaniu i wdrażaniu rozwiązań doświadczanych trudności i problemów, przez co dąży do wprowadzania zmian w teraźniejszości klienta, tak by jego pozytywne zasoby wykorzystane zostały dla pożądanych rezultatów.
EFT - Terapia par skoncentrowana na emocjach
gggg
Terapia EMDR
Terapia EMDR (Eye Movement Desensitization and Reprocesing) – terapia zaburzeń wynikających z przeżytej traumy i stresu uwzględniająca aspekt neurofizjologiczny, wykorzystująca naturalne procesy przetwarzania urazów psychicznych przez mózg poprzez synchronizację półkul mózgowych.
Terapia EMDR jest wykorzystywana w leczeniu traumy, zaburzeń postraumatycznych PTSD, zaburzeń lękowych, zaburzeń nastroju, zaburzeń osobowości i innych problemów emocjonalnych. Terapia EMDR ma na celu przetworzenie traumy i innych trudnych doświadczeń, aby zmniejszyć ich negatywny wpływ na aktualne emocje i funkcjonowanie klienta, zredukować objawy związane z traumatycznymi wspomnieniami i doświadczeniami. Terapia wykorzystuje ruchy gałek ocznych lub inne bodźce mające na celu stymulowanie obu półkul mózgu, co pomaga w lepszym przetwarzaniu traumy i integracji doświadczenia.
EMDR jest metodą opartą na badaniach naukowych i rekomendowaną przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) i Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne (APA).
Brainspotting
Brainspotting jest metodą terapii neuro-doświadczeniowej, opartą na najnowszych osiągnięciach neuronauki. Metoda bazuje na neuroplastyczności mózgu i jego naturalnej zdolności do samoregulacji i samoleczenia.
W trakcie procesu terapeuta odnajduje odpowiednią pozycję oczu, która, dzięki połączeniu oka z głębokimi podkorowymi strukturami mózgu, które przechowują pamięć emocjonalną i fizjologiczną traumy, pozwala dotrzeć do jej źródeł i następnie ją naturalnie przetworzyć i zintegrować. Terapeuta towarzyszy klientowi poprzez swoją głęboko dostrojoną relacyjnie obecność i uważność na procesy zachodzące w mózgu i ciele klienta.
Brainspotting oddziałuje bezpośrednio na system nerwowy, a przetwarzanie odbywa się w podkorowych strukturach mózgu, dzięki czemu efekty leczenia są szybsze, a osiągnięta zmiana jest głęboka i trwała.
Brainspotting pozwala pracować nad świadomymi i nieświadomymi źródłami doświadczanych problemów, symptomami psychosomatycznymi, objawami posttraumatycznymi i innymi. Brainspotting może być wykorzystywany zarówno w procesie terapii jak i procesie rozwojowym w pokonywaniu wewnętrznych ograniczeń, będących barierą w realizacji celów czy samospełnieniu.
Terapia koherencji
Terapia koherencji jest terapią konstruktywistyczą bazującą na założeniu, że konstruujemy naszą rzeczywistość i jej znaczenie na podstawie naszych doświadczeń i historii osobistej. Problemy i objawy stanowią również konstrukty, które nie powstały przypadkowo, mają głęboki emocjonalny sens. W terapii koherencji odkrywamy emocjonalne prawdy (konstrukty) stojące za symptomami, a następnie doprowadzamy do samoistnej zmiany tych konstruktów wykorzystując naturalne zdolności mózgu – rekonsolidację pamięci i neuroplastyczność mózgu.
Dzięki tym naturalnym dla naszego mózgu procesom nieuświadomione dotychczas konstrukcje zostają trwale zmienione, a objawy ustępują.
Hipnoterapia
Hipnoterapia to forma terapii, w której pacjent jest wprowadzany w stan relaksu i skoncentrowanej uwagi, zwany hipnozą. W tym stanie osoba jest bardziej podatna na sugestie i może bardziej skoncentrować się na swoich myślach i uczuciach, co podnosi skuteczność działań terapeutycznych. Hipnoza pozwala dotrzeć do źródeł i przyczyn problemów i pracować na głębokim nieświadomym poziomie.
W ramach hipnoterapii stosuję:
- niedyrektywną hipnoterapią ericksonowską
- elmanowską hipnoterapię regresyjną